ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг»
ПАТ «АрселорМiттал Кривий Рiг»

Прес-центр


Page tools
Друк
В закладки
Поділитися
FacebookTwitter


Прес-релізи

Сергій Плічко, фінансовий директор: Сподіваюся на здоровий глузд людей

Вперше за 12 років підприємству загрожує фінансова криза. Причина на поверхні – різке зниження обсягів виробництва. Спочатку це було спричинено виходом з ладу половини конвертерів, потім невдалою спробою запустити доменну піч № 9 після капремонту і, зрештою, нещодавніми діями залізничників. Вони підтримали акцію протесту своїх колег в «Укрзалізниці», що призвело практично до повної зупинки комбінату. Вже точаться розмови про те, що під питанням є виплата зарплати за червень.

Прояснити фінансовий стан підприємства попросили фінансового директора ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» Сергія Плічко.

Спершу скажіть, скільки ми втратили по обсягах виробництва?
 • В квітні втрати виробництва через аварію у першому блоці конвертерів, що сталася на початку березня, склали 229 тис. тонн сталі. Очікувані втрати в травні внаслідок незапуска ДП-9 після капремонту перевищать 250 тис. тонн сталі.

  Як це відбилося на фінансових результатах підприємства?
 • Ми закінчили квітень з негативним грошовим потоком у розмірі понад 600 мільйонів гривень. Інакше кажучи, ми витратили більше, ніж напрацювали. Що стосується травня, то попередні розрахунки ми вже зробили і можу сказати, що фінансові втрати орієнтовно складуть понад 1,5 млрд гривень.

  У сумі за два місяці фінансові втрати перевищать 2,1 мільярда гривень, що ставить під питання можливість подальшого фінансування поточної операційної діяльності. Ми стоїмо на межі, переступивши яку, процеси можуть стати незворотними.

  Які кроки будуть здійснені для виходу з кризи?
 • Для того, щоб пережити цю важку фінансову ситуацію, нам вже сьогодні необхідно ухвалювати рішення про припинення ряду проектів і соціальних програм. Якщо говорити про соціальні витрати, то це торкнеться більшості статей.

  Багато запитують, чи вистачить у нас грошей на виплату травневої зарплати? І який прогноз на червень?
 • Ми проводили аналіз і розуміємо: навіть з урахуванням таких великих втрат ми зможемо пройти травень. Стосовно червня поки говорити складно. Все залежить від того, чи зможемо ми до кінця травня стабілізувати виробництво та вийти на прийнятний фінансовий потік, що дозволяє нам продовжувати операційну діяльність.

  На жаль, усі плани з відновлення виробництва були зірвані в результаті незапланованої акції протесту працівників цеху експлуатації залізничного транспорту, через дії яких довелося зупинити цілий ряд агрегатів і цехів. Ця акція ставить під сумнів наші можливості стабілізувати виробництво у ті терміни, які раніше були заплановані. Якщо це надалі буде продовжуватися, то призведе, по-перше, до повної зупинки підприємства, а по-друге, до ще більш важких фінансових наслідків. У цьому випадку ми будемо змушені рекомендувати Генеральному директору підприємства переводити персонал більшості цехів на неповну зайнятість, у простій, із збереженням мінімальних гарантій з оплати праці, які передбачені умовами колективного договору.

  Для розуміння: увесь річний фонд оплати праці становить понад 3 млрд гривень. Зіставте це з тими сумами, які ми втратили за квітень і травень, і ви самі зрозумієте, наскільки фінансова ситуація серйозна.

  Ви намагалися пояснити це нашим залізничникам, які приєдналися до акції їхніх колег в «Укрзалізниці»?
 • Звичайно. Багато керівників, я в тому числі, виїжджали до залізничників і багато годин розмовляли з людьми, детально пояснювали їм кризову ситуацію на підприємстві з фінансами - з цифрами, з усіма викладками. Люди не розуміють, не хочуть почути. Зараз найбільш невдалий час для протестів, який тільки можна придумати. Справа вже не у розмірі оплати праці, а взагалі у наявності грошей. Якщо протести затягнуться, то ми прийдемо до того, що грошей не буде на зарплату – а ні на нинішню, а ні на підвищену, ніяку. Не буде просто грошей, розумієте...

  Проблема в тому, що людей використовують певні політичні сили. Вони навіть не приховують себе і відкрито підтримують ці протести у соцмережах і ЗМІ. Достатньо подивитися телесюжети на одному відомому телеканалі. Там один відомий депутат Верховної ради України регулярно з'являється із своїми коментарями та закликами заради майбутніх президентських виборів. Не можна заради рейтингу втягувати підприємства та економіку в хаос. До чого ми тоді прийдемо? Від цих протестів страждають вже багато підприємств, у тому числі криворізькі ГЗК. Вони не можуть вести відвантаження своєї продукції, там теж проблема наростає, як снігова куля. Ми, що, хочемо собі ж нашкодити заради чиїхось політичних амбіцій?

  Чи будуть зупинені найважливіші платежі - за сировину, енергоресурси, вантажні залізничні та морські перевезення?
 • Через зниження обсягів виробництва ми вже стали менше витрачати коштів на закупівлю сировини та різних матеріалів. Навіщо нам щось купувати, якщо мова йде вже про зупинку доменних печей?

  Що ви можете сказати про вимоги підвищити зарплату до 1 000 євро?
 • Це питання перетворили на політичне. При цьому ми бачимо, що ситуацію намагаються розгойдати не тільки у нас, але і на інших підприємствах ГМК. Звичайно, рішення щодо заробітної плати повинно бути знайдено за столом переговорів. Але спочатку потрібно відновити виробництво, почати відправку продукції в порти, отримувати гроші від її продажу, а вже потім говорити про зарплату. Якщо у нас будуть порожні склади, ми не зможемо відвантажувати продукцію клієнтам - звідки з'являться гроші?

  Поширена думка, що ми за валюту продаємо продукцію, а зарплату платимо в гривнях. Що на це можете сказати?
 • По-перше, наші витрати складаються не тільки з однієї зарплати. По-друге, у нас практично всю сировину номіновано у валюті. Хочу нагадати, що гірничо-металургійний комплекс України вже досить давно інтегрований у світову економіку. Наразі ми змушені закуповувати багато сировинних ресурсів на світовому ринку за тверду валюту. Причому ціни на ринку дуже нестабільні, часто схильні до коливань і стрибків, що чинить додатковий тиск на наші операційні витрати. Наприклад, кокс наприкінці минулого року підскочив до 375 доларів за тонну. Третє. Витрати ростуть постійно. Так, тарифи на електроенергію на початку цього року зросли на 15%, на залізничні перевезення - на 15-20% з кінця минулого року. Природний газ за останні місяці подорожчав на 12%. За увесь минулий рік усі енергетичні ресурси (як покупні, так і внутрішні) обійшлися нам у величезну суму - 1,2 млрд доларів. І в цьому році ці витрати можуть виявитися ще вищими.

  Йдемо далі. З цього року міськрада підвищила ставку податку на землю для нашого підприємства більш ніж в два рази - з 0,9% до 1,9%, що призведе до додаткових витрат. За нашими підрахунками, у цьому році нам доведеться заплатити за цим податком 643 млн грн. Крім того, міськрадою зараз розглядається питання про подальше підвищення у декілька разів ставки оренди землі на 2019 рік. Про розмір ставки поки говорити рано, але вона точно буде переглянута у бік підвищення. Всі ці питання необхідно враховувати під час перегляду рівня зарплати, щоб завтра ми не опинилися в ситуації, коли не буде можливості своєчасно її виплачувати.

  Як ви думаєте, чи зможемо ми вийти з цього скрутного становища?
 • Ми не втрачаємо надії, сподіваємося, що люди зрозуміють, до чого все це може призвести. Я вже не кажу про технологічні ризики, про трубопроводи та газотранспортні системи підприємства: ми можемо просто втратити комбінат - і сперечатися після цього буде безглуздо.

  Протягом останніх трьох місяців нам вдавалося утримувати ситуацію під контролем, працювати відповідно до плану з повернення підприємства на стабільний рівень виробництва, завдяки чому ми сподівалися на покращення фінансової ситуації. Однак остання акція залізничників, деструктивна позиція лідерів профспілкових організацій і популізм політичних лідерів ставлять виконання цих планів під загрозу. Багато чого буде залежати від розсудливості людей.  2008  -  2009  -  2010  -  2011  -  2012  -  2013  -  2014  -  2015  -  2016  -  2017  -  2018  -  2019  -  2020