ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг»
ПАТ «АрселорМiттал Кривий Рiг»

Прес-центр


Page tools
Друк
В закладки
Поділитися
FacebookTwitter


Прес-релізи

Фахівці ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» обговорили актуальні теми з екології на форумі Kryvyi Rih GREEN Strategy

Кривий Ріг, 17 грудня 2018 р. Представники ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» стали учасниками всеукраїнського форуму промислових міст Kryvyi Rih GREEN Strategy, що зібрав на одному майданчику екологічних активістів, представників підприємств і громадських об'єднань, міських і обласних чиновників, спікерів з Міністерства екології та природних ресурсів України, незалежних вчених, експертів, а також фахівців державних дослідницьких інститутів. У фокусі уваги – три основні теми: застосування закону «Про оцінку впливу на довкілля», екологічний моніторинг і проблема шахтних вод у регіоні.

Систему екологічного моніторингу на форумі представила начальник лабораторії з охорони атмосферного повітря ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» Ірина Олейник. Так, на підприємстві впроваджена автоматизована підсистема моніторингу стічних вод. Контроль за якістю атмосферного повітря на межі санітарно-захисної зони комбінату здійснюється за допомогою трьох автоматизованих постів. З вересня 2013 року інформація щомісячно розміщується на сайті підприємства, з початку 2016-го – на щоденному інформаційному табло, а з травня 2017-го – передавалася на сайт ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» у режимі онлайн.

Цього року одночасно з проведенням планового технічного обслуговування, діагностики, ремонту та перевірки приладів автоматизованих постів підприємством було придбано та встановлено нове ліцензійне програмне забезпечення, а також нове клієнтське програмне забезпечення. Воно дозволяє з кінця жовтня цього року виконувати розрахунки середньодобових значень у автоматичному режимі та передавати їх усім зацікавленим сторонам.

Крім того, на сьогоднішній день приладами моніторингу оснащено 27 джерел викидів у конвертерному цеху, на доменних печах, агломашинах, коксових батареях, піковій котельній, нагрівальній печі сортопрокатного цеху, рудозбагачувальних фабриках і шахтоуправлінні. Стартував пілотний проект з об'єднання локальних систем в єдину комплексну систему моніторингу. Завдання складне, потребує немало часу, коштів і зусиль, проте є здійснимим.

На майданчику Kryvyi Rih GREEN Strategy обговорили й одну з найскладніших екологічних тим для регіону – проблему шахтних вод. Вона не має простого рішення, потрібний комплексний аналіз з усіх точок зору – це і застосування найсучасніших технологій, і розумні витрати для реалізації глобального проекту для регіону. Очевидно, що бізнесу самому це не потягнути: сьогоднішні оцінки щодо витрат приголомшують своїм масштабом, обчислюються сотнями мільйонів доларів. На панельній дискусії директор шахтоуправління гірничого департаменту ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» Олександр Кавицький представив своє бачення цієї проблеми, яка стосується не лише нашого гірничо-металургійного підприємства, але й більшості криворізьких ГЗК.

Ще одна актуальна тема, яку розглядали на форумі, – це застосування закону «Про оцінку впливу на довкілля», який був прийнятий відносно нещодавно, у грудні 2017 року. Він, безумовно, сприяє максимальній відвертості бізнесу перед усіма зацікавленими сторонами та громадськістю, відповідає сучасній міжнародній практиці – Орхуській конвенції 1998 року та європейським директивам, підкреслив головний юрисконсульт ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» Артем Філіпьєв. У той же час, за його словами, імплементація європейського законодавства та правозастосовна практика цього закону висвітили ряд недоліків. Один з них – це збільшений термін здобуття дозвільного документа (ОВОС) на проекти, які можуть здійснити вплив на довкілля. Він тепер складає від 4 до 8 місяців. У порівнянні з процедурою здобуття екологічної експертизи, яка також викликала нарікання, термін збільшився у 2 рази. При цьому дозвіл необхідно отримати, по суті, ще до початку проектування об'єкту. Збільшення термінів і ускладнення проектної роботи не найкращим чином впливають на бізнес, зазначив Артем Філіпьєв.

Крім того, на його думку, закон часто не містить чітких критеріїв інтерпретації тих чи інших понять і процедур, допускає їхнє тлумачення за розсудом органу правозастосування. Це пов'язано з перенесенням в текст закону правових положень, узятих з абсолютно іншої правової культури. Виходом з цієї ситуації може стати розробка державного стандарту оцінки впливу на довкілля.

Головний юрисконсульт ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» також відзначив недостатньо прозору процедуру післяпроектного моніторингу. Новий закон не дає ясного розуміння відносно критеріїв, за якими проводитиметься післяпроектний моніторинг. При цьому окремі поняття він назвав нечіткими та оціночними.

Громіздка процедура здобуття ОВД накладається і на інші дозвільні процедури, приводить до необхідності проходити двічі один і той самий процес, але з різними процедурними вимогами. Найбільш яскравий приклад – це розділ ОВНС щодо будівельних проектів, який готується окремо від ОВД, але при цьому значною мірою дублює його, хоча переслідує ті ж самі цілі, звернув увагу аудиторії головний юрисконсульт ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг».

Не зважаючи на ряд недоліків, усі учасники дискусії відзначили позитивний вплив ухваленого рік тому закону, можливість у цивілізованих рамках побудувати діалог з громадськими організаціями.

Манодж Саксена, керівник департаменту з інвестицій та інжинірингу ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг»:

- Ми підтримуємо новий закон «Про оцінку впливу на довкілля», завдяки якому громадськість може на нашому сайті детально ознайомитися з кожним інвестиційним проектом і під час громадських слухань внести свої пропозиції та зауваження з його доопрацювання. Для нас це можливість не лише заздалегідь оцінити та урахувати усі ризики на початковому етапі, але й зробити крок вбік більш відкритого та прозорого ведення бізнесу. Ми в цьому зацікавлені, тому що хочемо за рахунок реалізації нових проектів і реконструкції діючих агрегатів покращити стан навколишнього середовища у регіоні, в якому живуть наші працівники та їхні родини. Це непросте завдання – ми придбали не новий завод, а із застарілим і зношеним обладнанням, заміна або реконструкція якого вимагає значних інвестицій, часових ресурсів і зусиль великої команди людей. Ми не прагнемо до змін заради змін і дотримання формальностей – ми прагнемо обрати найбільш ефективні та сучасні технології як з точки зору виробництва, так і екології. І тут важлива оцінка громадських діячів, експертів і просто небайдужих людей, які можуть надати нам неоціниму допомогу та підтримку. Ми мусимо разом думати над тим, як виправити усі виникаючі питання, знаходити оптимальні рішення та домовлятися. Уміння домовлятися, зрештою, зламає існуюче стереотипне мислення, що ми начебто знаходимося по різні сторони екологічних барикад – ні, насправді це не так. І ми повинні це довести, це в наших спільних інтересах.

Довідка:

За попередні 12 років – з 2006 по 2017 роки – ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» інвестувало в екологію 5,6 млрд грн, що складає 12% від загального обсягу інвестицій за цей період. У 2007–2017 рр. підприємство досягло зменшення викидів в атмосферу на 37,3%, скидань у водойми – на 77,1%, розміщення відходів – на 31,3%.

2008  -  2009  -  2010  -  2011  -  2012  -  2013  -  2014  -  2015  -  2016  -  2017  -  2018  -  2019  -  2020  -  2021