ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг»
ПАТ «АрселорМiттал Кривий Рiг»

Прес-центр


Page tools
Друк
В закладки
Поділитися
FacebookTwitter


Прес-релізи

Екоподаток збільшують, але не використовують для покращення екології у промислових містах, вважають в «АрселорМіттал Кривий Ріг»

Кривий Ріг, 13 травня 2019 р. Платежі по екологічному податку ростуть, але вони не використовуються в Україні на природоохоронні цілі. Більша частина коштів надходить до державного бюджету, а не до місцевого, і витрачається на що завгодно, але тільки не на екологію. Необхідно змінити механізм розподілу та використання цих коштів, а також стимулювати підприємства вкладати гроші у покращення навколишнього середовища, вважає фінансовий директор «АрселорМіттал Кривий Ріг» Сергій Плічко, який надав докладний коментар з цієї теми корпоративному сайту.

- Наше підприємство платить значні кошти у якості екологічного податку, розмір якого суттєво збільшився у 2019 році. Якщо у минулому році загальна сума сплаченого нами екологічного податку склала понад 223 млн грн, то лише за перший квартал 2019 року вона зросла до 100,2 млн грн, з них 33 млн грн - це платежі за викиди СО2.

Хочу нагадати, що з січня цього року ставка податку на викиди вуглекислого газу піднялася з 0,41 до 10 гривень за тонну. Це в 25 разів більше, ніж підприємства платили раніше. Якщо в минулому році держава отримала за викиди СО2 стаціонарними джерелами близько 52 млн. грн., то в цьому році сума виросте, за деякими оцінками, до 1,2 млрд. грн.

Однак ці величезні суми практично ніяк не вплинуть на поліпшення екологічної ситуації. У тому числі в тих містах, де зосереджена велика промисловість - Маріуполі, Запоріжжі, Дніпрі, Кривому Розі та інших. У тому ж Кривому Розі велика частина сплачених нашим підприємством коштів з екологічного податку тепер йде повз міського бюджету.

Наприклад, платежі за викиди СО2 з цього року повністю зараховуються до доходів державного бюджету України, місцеві бюджети були позбавлені цього важливого джерела доходу. Вони лише частково отримують відрахування від екоподатку за інші види (джерела) забруднення. Це означає, що міський бюджет Кривого Рогу в 2019 році і в подальшому, якщо не внести зміни e податкове законодавство, не отримає від нашого підприємства податкові кошти, необхідні для покращення екологічної ситуації в місті.

З ситуації, що склалася, ми бачимо єдиний вихід: екологічні відрахування повинні залишатися на місцях і використовуватися за призначенням там, де безпосередньо відбувається забруднення атмосфери або нанесення іншої екологічної шкоди. Такий підхід повністю відповідав би узятому державою курсу на децентралізацію та посилення фінансової самостійності місцевих громад. З іншого боку, це підвищило б цільове використання коштів - вони б йшли на екологічні заходи, а не просто надходили б, як зараз, у загальний бюджетний котел. А якби ще підприємства-платники екоподатку отримали можливість самостійно використовувати частину обов'язкових екологічних відрахувань на природоохоронні заходи, то це б позитивно вплинуло на життя в тих містах, де розташовані такі підприємства. Оскільки ніхто інший, крім самого підприємства, не може знати як найкраще, які саме заходи слід вжити для зменшення негативного впливу на навколишнє середовище від його діяльності.

На нашу думку, найбільш справедливою та прогресивною системою екологічних відрахувань могла б стати модель, за якою половина з них направлялася б до місцевих бюджетів, а друга залишалася у розпорядженні підприємств-платників і використовувалася ними виключно на заходи природоохоронного характеру. Фіскальні органи можуть стежити за дотриманням підприємствами цільового використання коштів екологічного податку, а у випадках виявлення порушень (нецільових витрат) - вимагати від них сплати штрафних санкцій до бюджету.

Як відомо, наша держава в рамках асоціації з ЄС взяла на себе ряд зобов'язань із зміни природоохоронного законодавства. Зокрема із збільшення податкового навантаження. Однак навряд зобов'язання України перед європейськими партнерами зводилися тільки до механічного зростання платежів. Який сенс в екоподатку, якщо його перетворили в суто фіскальний інструмент для поповнення доходів?

У Верховній Раді зареєстровано законопроекти №№ 10146-1 і 10147-1, які передбачають ефективні механізми використання коштів від екоподатку. Для країни було б корисно внести зміни до Податкового та Бюджетного кодексів для того, щоб стимулювати великі підприємства інвестувати гроші в екологічні програми.2008  -  2009  -  2010  -  2011  -  2012  -  2013  -  2014  -  2015  -  2016  -  2017  -  2018  -  2019  -  2020