ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг»
ПАТ «АрселорМiттал Кривий Рiг»

Прес-центр


Page tools
Друк
В закладки
Поділитися
FacebookTwitter


Прес-релізи

СБУ усю ніч писала протокол, лише о 7.30 ранку він був підписаний

Кривий Ріг, 4 вересня 2019 року. З 42 стаціонарних джерел викидів на коксохімічному виробництві «АрселорМіттал Кривий Ріг» слідча група СБУ вчора здійснила огляд і вимірювання тільки на двох з них. Нагадаємо, що відносно підприємства СБУ веде розслідування кримінальної справи за статтею 441 Кримінального кодексу України («Екоцид»).

На підприємство представники СБУ прийшли вчора близько 12.00, разом з фахівцями екологічної інспекції Дніпропетровської області. Після пред'явлення визначення Бабушкинського районного суду Дніпра від 13.08.2019 р. про проведення огляду (по суті – обшуку) слідчі та фахівці близько 15.30 приступили до огляду та вимірювання на території коксохімічного виробництва підприємства. Зокрема – на димовій трубі коксової батареї № 1. Екологи підприємства до проведення вимірювань і участі у слідчих діях не були допущені, не зважаючи на клопотання адвокатів підприємства.

Вимірювання проводилися за декількома показниками: оксид вуглецю, оксид азоту, діоксид азоту, діоксид сірки, кисень і температура відходящих газів. Для цих вимірювань використовувався газоаналізатор ОКСИ з приєднаним зондом. Розмір зонду не відповідав нормативним вимогам, на що вказували співробітники підприємства. При цьому за запитом підприємства не було представлено сертифікатів на вимірювальне обладнання. Зі слів правоохоронців, сертифікати залишилися у Дніпрі. В такому випадку повстає питання, наскільки можна довіряти свідченням цих приладів.

Близько трьох годин проводився відбір трьох об'єднаних проб у 12 точках – в автоматизованому режимі вимірювань. При цьому прилад, що використовувався екоінспекцією, декілька разів спонтанно вимикався та заново запускався інспекторами, що могло вплинути на коректність результатів вимірювань. Усереднені показники записувалися у пам'ять приладу. Близько 18.00 вимірювання були завершені на цьому джерелі викидів.

Близько 19 годин вечора слідча група перейшла до димової труби коксової батареї № 2, де проводилися аналогічні вимірювання. Також учасники групи побували в операторній коксових батарей №№ 1–2. Тут вони відстежували з моніторів цифрові показники роботи коксової батареї № 2.

Приблизно о 21 годині представники СБУ завершили вимірювання та о 21.35 приступили до складання протоколу огляду об'єктів на коксохімічному виробництві. До 7.30 ранку наступного вже дня (4 вересня) протокол був готовий та підписаний. В цілому слідча група провела на підприємстві понад 19 годин, а працівники підприємства, які беруть участь у слідчих діях, – понад добу.

Тепер представники СБУ мають намір з'ясувати, чи відповідають отримані показники стандартам, що встановлені українським законодавством. Представники підприємства, в свою чергу, проведуть свою оцінку отриманих фахівцями екоінспекції даних. У контролерів і екологів підприємства, як з'ясувалося, різні прилади та різні одиниці вимірювання. Ймовірно, для перерахунку будуть використані формули для отримання даних, які можна співвіднести із встановленими нормативами.

У компанії є інформація, що це не останній огляд/обшук, який буде проведено цього тижня на виробничих об'єктах «АрселорМіттал Кривий Ріг». Підприємство інформуватиме українські та світові ЗМІ про розвиток подій.

Довідка:

За всю історію незалежної України таке кримінальне провадження («Екоцид») ніколи не відкривалося відносно інших гірничо-металургійних підприємств у Дніпрі, Каменському, Маріуполі, Запоріжжі, Авдіївці та інших містах. При цьому діяльність «АрселорМіттал Кривий Ріг» і його технології виробництва аналогічні тим, що використовують інші підприємства галузі. Вони, як і криворізьке, керуються тими ж законодавчими нормами, які встановлені для промислових викидів у ГМК. Проте жодних кримінальних справ у рамках «Екоциду» по ним порушено не було.2008  -  2009  -  2010  -  2011  -  2012  -  2013  -  2014  -  2015  -  2016  -  2017  -  2018  -  2019  -  2020