ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг»
ПАТ «АрселорМiттал Кривий Рiг»

Прес-центр


Page tools
Друк
В закладки
Поділитися
FacebookTwitter


Прес-релізи

Володимир Ткаченко: Рента повинна стати економічно обґрунтованою і очищена від міфологем про надприбутки бізнесу

Кривий Ріг, 27 вересня 2019 року. Зміни щодо податку на видобуток залізної руди, які можуть бути прийняті в рамках законопроекту № 1210, призведуть до погіршення фінансового стану українського ГМК, вважає радник з питань взаємовідносин з органами влади «АрселорМіттал Кривий Ріг» Володимир Ткаченко. За його словами, навіть без урахування цих поправок до Податкового кодексу України підприємство працює сьогодні на межі рентабельності.

- Світова кон'юнктура дуже мінлива. Якщо в першому півріччі 2018 року ми отримали прибуток у розмірі 4,2 млрд грн, то за той же період 2019-го – збиток у 79 млн грн. На кінець першого півріччя залишки нереалізованої металопродукції на складах підприємства зросли до 419 тис. тонн, що на 273 тис. тонн більше в порівнянні з тим же періодом минулого року. І прогнози невтішні: з третього кварталу ми бачимо, що ціни і попит на металопродукцію продовжують падати, а очікування рецесії світової економіки тільки посилюються. Сировинні ринки ризикують потрапити в період тривалого спаду цін, що ми вже неодноразово спостерігали в своїй історії. Підприємство отримувало збитки за підсумками 2009, 2012, 2013, 2014 років, незначний прибуток – в 2015-2016 рр. Після двох років сприятливих цін (2017-2018 рр.) ми знову переживаємо непростий фінансовий рік.

Всі розмови про те, що гірничо-металургійна галузь отримує надприбуток і їй потрібно збільшити податкове навантаження, є помилковими. Вони з'являються від незнання реальної ситуації в галузі, або від бажання пожертвувати конкурентоспроможністю ГМК на світових ринках в інтересах бюджету і збільшення його витрат.

Крім того, запропоновані законодавчі зміни йдуть наперекір світовій практиці в своєму прагненні зробити об'єктом оподаткування не видобуту руду з надр, а залізорудний концентрат і агломерат. Незрозуміло, як їх можна віднести до категорії первинної обробки корисних копалин. Мова йде про технологічні процеси на рудо-збагачувальних і агломераційних фабриках, які принципово змінюють хімічні властивості видобутих копалин. Це готові продукти, які продаються на ринках.

Незрозуміло також, чому при обговоренні ренти не враховують витрати всього ГМК, а оцінюють тільки прибуток від експорту концентрату. Галузь складається не тільки з ГЗК. У нашого підприємства повний цикл виробництва – від видобутку руди до випуску готової металопродукції. На експорт йде лише п'ята частина концентрату – 1,9 млн тонн на рік, основна частина (8 млн тонн) використовується для власного металургійного виробництва. І його рентабельність значно нижча, ніж від експорту концентрату. Для прикладу: за перші півроку 2019-го собівартість реалізованої металопродукції у нас зросла на 6 млрд грн. Зростання витрат стало основною причиною отримання збитку підприємством в першій половині року.

Якщо країна хоче виробляти більше продукції з високим ступенем переробки та з доданою вартістю, то це потрібно стимулювати поправочними коефіцієнтами до ренти, як пропонувалося не раз, а не орієнтуватися лише на експорт сировини і міряти по ньому всю гірничо-металургійну галузь.

Будь-які податкові новації не повинні порушувати принцип нейтрального і справедливого оподаткування. Це також до питання про те, чому одні видобувні галузі отримують преференції з ренти, а інші ні.

Нарешті, зараз не найсприятливіший час для фіскальних ініціатив – світова економіка стоїть на порозі кризи. Своїми необережними діями в податковій сфері депутати можуть спровокувати скорочення виробництва і темпів зростання української економіки. Наприклад, у разі збільшення ренти в нинішньому варіанті (більш ніж в 4 рази) підземний видобуток в шахті «АрселорМіттал Кривий Ріг» стане нерентабельним, що може привести до її закриття. На шахті працює понад 1000 осіб.

2008  -  2009  -  2010  -  2011  -  2012  -  2013  -  2014  -  2015  -  2016  -  2017  -  2018  -  2019  -  2020