ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг»
ПАТ «АрселорМiттал Кривий Рiг»

Прес-центр


Page tools
Друк
В закладки
Поділитися
FacebookTwitter


Прес-релізи

Мауро Лонгобардо: «Використання окатишів збільшить нашу продуктивність і зробить нас більш ефективними»

«АрселорМіттал Кривий Ріг» паралельно з реконструкцією діючих потужностей, що наразі триває, планує низку великих інвестиційних проектів, спрямованих на підвищення продуктивності та зниження впливу на навколишнє середовище.

Про три ключові з них Мауро Лонгобардо, Генеральний директор «АрселорМіттал Кривий Ріг», розповів журналу «Метал-Кур'єр» і зазначив, що сума капітальних вкладень у найближчі три роки складе понад $ 600 млн, а реалізація цих проектів дозволить думати про подальші інвестиції у підвищення продуктивності сталеливарних і сортопрокатних потужностей, а також освоєння нових продуктів з більш високою доданою вартістю.

– Пане Лонгобардо, AрселорМіттал схвалила великий інвестиційний пакет для українського меткомбінату. Які проекти стануть ключовими?

– Програма капітальних вкладень передбачає ряд проектів, з яких три є найбільш знаковими та мають екологічну спрямованість, що сьогодні для нас особливо важливо.

Перший з проектів - це будівництво фабрики огрудкування для виробництва окатишів, з реалізацією якого ми впровадимо сучасні технології та підвищимо продуктивність комбінату.

Другий великий проект - реконструкція нашої доменної печі № 9, однієї з найбільших у світі. Останнього разу ремонт першої категорії агрегату виконувався у 2003 році. Тепер настав час продовжити термін його служби на наступні 20 років.

Третій проект - реконструкція системи очищення газів, що відходять, у конвертерному цеху. І, власне, це найважливіший проект з точки зору екології.

Сума капітальних вкладень у ці три проекти перевищить $ 600 млн. Термін освоєння інвестицій та завершення проектів, згідно з програмою, визначений до кінця 2023 року.

Після цього ми розпочнемо закривати найстаріші агрегати «АрселорМіттал Кривий Ріг» - аглоцехи № 1 і метвиробництва, коксові батареї №№ 1, 2. А завершивши реконструкцію доменної печі № 9, ми зупинимо домну № 7, і з 2024 року працюватимемо трьома печами замість чотирьох, які є у нас зараз.

Звичайно, до нашої програми капвкладень входять також інвестиції у комерційний розвиток компанії, наприклад, у виробництво продукції з вищою доданою вартістю. Проте я хотів би зосередитися на трьох основних проектах першої переробки, оскільки вони повинні вивести «АрселорМіттал Кривий Ріг» на абсолютно новий рівень з точки зору викидів і впливу на навколишнє середовище. Крім того, їх реалізація дозволить думати й про подальші інвестиції, пов'язані з підвищенням продуктивності сталеливарних і сортопрокатних потужностей, а також з освоєнням нових продуктів.

– Якого екологічного ефекту очікуєте від реалізації інвестпрограми? І чи планує «АрселорМіттал Кривий Ріг» триматися стратегії АрселорМіттал з вуглецевої нейтральності в Європі?

– Після завершення проектів ми розраховуємо скоротити викиди на 46% і досягнути рівня, який вже вимагають суворі європейські закони. На це нам потрібно близько 5 років.

Глобальна ж наша мета - повністю дотримуватись довгострокової стратегії АрселорМіттал з охорони навколишнього середовища, яка передбачає, що до 2050 року металургійні потужності компанії стануть повністю нейтральними щодо викидів вуглецю. На європейських активах Групи інвестиції у модернізацію виробництва вже освоюються, в Україні ж нам доведеться трохи надолужити згаяне. В «АрселорМіттал Кривий Ріг» протягом декількох років ми визначалися з технологічними підходами, щоб повністю відповідати стратегії AрселорМіттал. Тепер ми сповнені рішучості йти вперед, незважаючи на всі обставини, створені пандемією COVID-19. Тим більше, що компанія AрселорМіттал у травні минулого року – саме в розпал пандемії - підтвердила всі інвестиції в «АрселорМіттал Кривий Ріг». Це означає, що зараз у нас є дуже чіткі зобов'язання, і ми зосереджені на тому, щоб знайти належну домовленість з урядом на перехідний період.

– В «АрселорМіттал Кривий Ріг» вже теж опрацьована довгострокова програма модернізації потужностей з впровадження технологій із застосуванням водню відповідно до стратегічних планів і цілей АрселорМіттал?

– Наразі у нас є ключова мета - досягти нульових викидів відповідно до термінів, вказаних в Європі. Але планувати значні інвестиції у впровадження технології із застосуванням водню в «АрселорМіттал Кривий Ріг» поки складно, оскільки навіть для Європи це нова технологія. Можливо, в Європі AрселорМіттал почне використовувати водневі технології під час виплавки чавуну приблизно через два роки. І ми зможемо використовувати їхній досвід для оптимізації та налаштування кращих рішень на потужностях «АрселорМіттал Кривий Ріг».

В даний час є актуальніші інвестиційні проекти, на яких наше підприємство планує зосередитися у першу чергу. І, можливо, доменна піч № 9, модернізація якої зараз планується, до 2050 року буде закрита внаслідок появи сучасніших технологій.

– Більшість екологічних інвестицій в Європі співфінансуються фондами Євросоюзу. Ви сподіваєтеся на підтримку української влади?

– Сьогодні наш пріоритет - досягти європейського рівня екологічності виробництва. Зараз ми на ранніх етапах розвитку проекту, щоб звертатися за будь-якою допомогою. У майбутньому, коли мова піде про впровадження водневих технологій, ми звернемося до влади.

Я вже беру участь у зустрічах з українськими енергетичними компаніями, які обмірковують перспективи попиту на водень в країні. Ці компанії запитують про наш інтерес у використанні водню, оскільки наявність внутрішніх споживачів регулюватиме обсяг їхніх майбутніх інвестицій. Тож ми висловили свою зацікавленість в цьому питанні.

Все змінюється. Є розуміння, що використання водню просувається Євросоюзом. Думаю, це відкриє нові можливості, але країни повинні мати у своєму розпорядженні засоби для забезпечення інвестицій у водневу економіку. Ми завжди звертаємося до влади з проханням надати знижку на сплату екологічних податків при капіталовкладеннях у цю сферу. Це найпростіше рішення. Замість того, щоб платити з бюджету для залучення інвестицій, набагато простіше скоротити деякі податки в обмін на зобов'язання в інтересах людей і навколишнього середовища.

– Розкажіть, на якій стадії знаходяться вищеназвані інвестиційні проекти?

– У 2020 році був підписаний контракт з Sinosteel на поставку обладнання для фабрики огрудкування. Власне, ми вже підготували місце та провели церемонію закладки фундаменту. Підрядник прибув на об'єкт, і зараз ми працюємо над детальним проектуванням. Все рухається за планом. Якщо на початку у нас були проблеми з переїздом фахівців з Китаю до України, щоб почати проект, то зараз всі вони вже працюють.

Щодо доменної печі № 9 також ведеться детальне проектування. В даний час компанія і наш технічний консультант з проекту ведуть обговорення деяких технічних питань. Думаю, що до кінця II кварталу цього року ми повністю закінчимо проектні обговорення і будемо готові до відкриття тендерів на закупівлю обладнання. Передумов для затримок я поки не бачу. Зупинка печі очікується приблизно у квітні-травні 2023 року, до цього часу у нас все має бути готове для цього.

У проекті модернізації киснево-конвертерного цеху ми підійшли до вибору постачальника обладнання. Відповідно, основна мета 2021 року - узгодити детальний інжиніринг, враховуючи базовий інжиніринг та загальне уявлення про те, що ми хочемо отримати в результаті. Далі потрібно почати розміщення замовлень на виготовлення необхідних деталей, що займе пару років. Протягом I півріччя 2021 року ми плануємо затвердити технічні параметри і запустити всі тендери. Тільки-но укладемо контракти, продовжимо залучати до роботи підрядників.

– Чому вирішили створити в «АрселорМіттал Кривий Ріг» виробництво окатишів?

– Нам знадобилося багато часу, щоб вирішити, чи потрібно нам переходити на технологію гранулювання. Але, модернізуючи наш аглоцех № 2, ми все ж зважилися використовувати іншу технологію. І причина не тільки в захисті навколишнього середовища, оскільки новий аглоцех теж має хороші системи фільтрації, які дозволяють уникнути будь-яких типів викидів. Ми очікуємо, що власне виробництво окатишів збільшить нашу продуктивність і зробить нас ефективнішими.

– Наскільки збалансованими стануть потужності «АрселорМіттал Кривий Ріг» з випуску сировини для доменного виробництва з освоєнням випуску окатишів і закриттям двох аглоцехов?

– У 2024 році ми плануємо працювати двома агломераційними комплексами: перший - це фабрика з виробництва окатишів потужністю 5 млн тонн на рік, другий - агломераційний цех № 2 приблизно такої ж потужності. З початком спільної роботи нового виробництва окатишів і чинного аглоцеха № 2 плануємо вивести застарілі агломераційні потужності - аглоцехи № 1 і метвиробництва. Орієнтовно їх зупинка стане можливою через три місяці після освоєння випуску окатишів.

Ми очікуємо, що зміна технології агломерації та перехід на окатиші не викличе незручностей у роботі наших доменних печей, а, навпаки, усуне вузькі місця на етапі першого переділу.

Що стосується балансу, то зараз ми продовжуємо капітальний ремонт доменної печі № 8, яка простоювала понад рік (зупинена у IV кварталі 2019 року). Відновити її роботу плануємо влітку, ймовірно, в липні. Після цього у нас буде більше потужностей з виробництва чавуну, ніж з виробництва сталі. Тож вузьким місцем стане конвертерний цех. Зараз його проектна потужність досягає 6,6 млн тонн сталі на рік. Раніше при виплавці простих марок сталі продуктивність була вищою, але тепер у нас з'явилися вузькі місця, враховуючи хімічний склад сучасних марок сталі та нову тривалість циклу плавки.

– З огляду на вузькі місця в конвертерному виробництві і, відповідно, знижену потребу в чавуні в «АрселорМіттал Кривий Ріг», що плануєте робити з «зайвими» обсягами чавуну?

– Ринки сировини досить динамічні, й попит на такий вид сировини як чавун завжди на високому рівні. Ми присутні на експортному ринку чавуну з 2015 року, регулярно постачаємо надлишковий обсяг продукції на підприємства Групи AрселорМіттал і нашим постійним клієнтам. Після максимізації обсягів ми не виключаємо розширення поставок покупцям з Європи і Туреччини. Ці ринки найближчі географічно, відповідно й логістика вельми конкурентна. Крім того, не виключаємо можливість поставок на ринки далекого зарубіжжя, а саме до Північної і Південної Америки, Азії.

- Про які обсяги продажів чавуну може йти мова?

– Наша перевага - в гнучкості продуктового міксу, ми завжди можемо балансувати між виробництвом сировини та сталі для досягнення найкращого для підприємства результату. Обсяги комерційного чавуну залежатимуть від портфеля замовлень на кінцеву продукцію та напівфабрикат і можуть змінюватися в залежності від попиту на сталеві продукти.

– Як зміниться склад шихти і собівартість сировинного кошика при виплавці чавуну в «АрселорМіттал Кривий Ріг» з використанням не тільки агломерату, а й окатишів?

– Наші інвестиції та роботи з модернізації спрямовані на підвищення вмісту заліза у концентраті, який буде використовуватися під час випуску і агломерату, і окатишів. Це, в свою чергу, дозволить підвищити продуктивність доменних печей, і ми розраховуємо знизити витрати на випуск чавуну на 10 $/т. Подивимося, якого рівня ми зможемо досягти за підсумком.

Ми можемо забезпечувати наше доменне виробництво сировиною у співвідношенні 50/50 з двох агломераційних комплексів (агломератом і окатишами, відповідно). Але, швидше за все, в силу технічних параметрів кожної з доменних печей склад шихти буде відрізнятися. Щоб підвищити ефективність та знизити витрати, ми плануємо забезпечити співвідношення 75% агломерату і 25% окатишів для наших доменних печей №№ 6 і 8. Тоді як для оновленої печі № 9 співвідношення буде 33/77 відповідно.

– В даний час компанія експортує неагломерованого сировину. Які плани з продажу концентрату з початком виробництва окатишів?

– Ми розвиваємо наші збагачувальні потужності не для продажу сировини. В Україні є компанії, які займаються продажем залізної руди, але це не наш бізнес.

У AрселорМіттал немає стратегії з продажу концентрату на вільному ринку. Якщо є надлишок сировини, ми віддаємо перевагу поставкам на металургійні активи Групи. Тому наш експорт концентрату - це тимчасове явище.

– 2020-й рік «АрселорМіттал Кривий Ріг» завершив зі зниженням виробництва чавуну, сталі та готової продукції на тлі зростання видобутку та виробництва залізорудної продукції. Які виробничі плани підприємства на 2021 рік?

– У минулому році у нас було кілька основних проблем. По-перше, пандемія та її наслідки, а також падіння попиту в період з квітня по травень 2020 року. Але ми змогли швидко оптимізувати виробництво та наші витрати, щоб згладити вплив зниження попиту на роботу підприємства.

По-друге, у нас виникли проблеми з технічним обслуговуванням доменних печей, в тому числі через пандемію та карантинні обмеження. Це також зробило свій внесок у загальну суму наших виробничих втрат. Разом з тим, у 2021 році проблем з надійністю обладнання ми не очікуємо. Для покращення ситуації ми визначили велику програму з підвищення надійності роботи наших агрегатів, в тому числі завдяки своєчасному виконанню капітальних ремонтів на різних рівнях.

У той самий час ринки і ситуацію в світі прогнозувати складно. Згідно з поточними прогнозами, можливо, ми побачимо стабільний рік без падінь і підвищень, які ми бачили у 2020 році. Але, з огляду на досвід минулого року, не виключаємо, що, умовно, через тижні ситуація може повністю змінитися.

Як наслідок, наші дії, політику, якої ми будемо дотримуватися у цей період, можна охарактеризувати одним словом - «динамізм», надзвичайна динамічна гнучкість. Нам потрібно бути готовими дуже швидко адаптуватися до різних ситуацій, і швидкість тут дуже важлива. Структура AрселорМіттал дуже велика, і якщо нам не вдасться оптимізувати наші витрати або швидко адаптуватися до нової ситуації, у нас можуть виникнути великі проблеми.

2008  -  2009  -  2010  -  2011  -  2012  -  2013  -  2014  -  2015  -  2016  -  2017  -  2018  -  2019  -  2020  -  2021  -  2022