ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг»
ПАТ «АрселорМiттал Кривий Рiг»

Прес-центр


Page tools
Друк
В закладки
Поділитися
FacebookTwitter


Соціальні новини

«Ми прагнемо зробити наші бізнес-процеси зрозумілими, простими і швидкими». Рінат Старков, гендиректор "АрселорМіттал Кривий Ріг"

З якими результатами «АрселорМіттал Кривий Ріг» увійшов у 2011 рік?

Плюс 20% зростання виробництва в 2010 р. – свідоцтво того, що ми вже можемо побачити світло в кінці тунелю. Чи довго це триватиме, поки ніхто не знає: наприклад, ціна зараз дуже хороша, але вже з'явилися перші тенденції того, що вона може знижуватися в другому кварталі 2011 року.
Минулий рік було відзначено виконанням соцзобов’язань. Вони були виконані в повному обсязі, що підтвердила профспілкова конференція, яка відбулася 24 лютого.
Компанія почала динамічно розвиватися: змінено оргструктуру, розпочато процедури реорганізації багатьох структурних підрозділів (функції HR, функції закупівлі і т.д.). Ми розпочали процес побудови динамічного, ефективного бізнесу західного типу. Одним з обов'язкових атрибутів такої сучасної компанії, на мою думку, є прозорість процедур, у тому числі в такій сфері, як закупівлі. Цього року ми плануємо запровадити обов'язкову практику проведення відкритих тендерів за всіма напрямками, де вона може бути застосована. Звичайно, до таких напрямків, на жаль, на сьогодні не можна віднести ринок енергоносіїв, послуги природних і державних монополій. У всіх інших сферах ми будемо переходити на систему відкритих тендерів. Вважаю відвертість тендерних процесів найважливішим елементом покращення операційної ефективності підприємства. І елементом репутації компанії на ринку також.
Зараз ми намагаємося будувати ефективну компанію, але початок цього будівництва був покладений в 2010 р. Будемо тим самим займатися і в 2011 році.


В минулому році Вам довелося багато займатися не виробничими питаннями, а вивченням особливостей судової системи…

На превеликий жаль мені довелося цим займатися. Я не думаю, що це є ефективним елементом управління, це - вимушена необхідність, на яку витрачається скажений обсяг часу. Я б з великим задоволенням займався оперативною ефективністю обладнання, розмовляв би з людьми та ходив би комбінатом, але величезний обсяг часу витрачається на те, щоб домовлятися, судитися, лаятися. Я думаю, що такий підхід до ведення справ мало що додає країні в цілому: як найбільший іноземний інвестор, ми залишаємося показником реального стану інвестиційного клімату в країні. За нашою ситуацією судять про дійсне положення справ із захистом іноземних інвестицій і прав інвесторів.


Чи можна сказати, що проблеми залишилися у минулому, і складнощів в стосунках із державою у її найбільшого іноземного інвестора більше немає?

Я думаю, поки що передчасно робити такі заяви. Найгостріші проблеми ми змогли вирішити. Але постійно відволікають інші питання, такі як справа арештованого вугілля в Одеському порту, підвищений інтерес з боку контролюючих і регулюючих органів плюс абсолютно невирішене питання щодо повернення ПДВ живими грошима, адже до сьогоднішнього дня нам так ніхто нічого не відшкодував. На все це витрачається купа часу, але займатися цим все одно доводиться.
Перевірки державних контролюючих органів – окрема тема. Держава, поза сумнівом, повинна контролювати виконання законодавства приватним бізнесом. Це її право та обов'язок. Але якщо перевірки перетворюються на інструмент тиску на бізнес, то це є тривожним сигналом усім інвесторам, усьому бізнес-середовищу. Судіть самі: якщо в 2009 році у нас відбулася 361 перевірка, то в 2010 році - вже 591. Таким чином, загальна кількість перевірок збільшилася на 40%. 2011 рік також розпочався з великої кількості перевірок, які наразі відбуваються на підприємстві. Ситуація, що склалася, серйозно впливає на нашу операційну діяльність: в середньому у нас проходять 2 перевірки кожного робочого дня. Наприклад, лише щодо служби охорони навколишнього середовища у нас за минулий рік вимальовується така ситуація: близько третини робочого часу робітники цього підрозділу витратили на забезпечення проведення перевірок державними контролюючими органами. Ми вже навіть розглядаємо питання про доцільність створення окремого департаменту на нашому підприємстві, який би мав лише одне функціональне призначення, - це співпраця з контролюючими державними органами. До такого рішення нас підштовхує реальна ситуація та сумна статистика кількості перевірок за 2009 і 2010 роки.

Система цивілізованих взаємовідносин бізнесу та влади в Україні перебуває на дуже ранній стадії формування. Але серйозна західна компанія, яка приходить до України, завжди хоче бачити перед собою червону килимову доріжку та чесний режим оподаткування. І мені важко пояснити, наприклад, чому деякі державні службовці дають ЗМІ інтерв'ю, які негативно впливають на ведення бізнесу. Західні компанії не звикли до такої моделі побудови стосунків із владою і ніколи не захочуть звикати. Я не хочу все спрощувати і узагальнювати - ми задоволені тими зустрічами та консультаціями, які ми ведемо з представниками уряду і тим, як вони ведуться. Так, поки що працює стара система, але є велике бажання розвиватися і у нас, і те ж саме ми чуємо від представників влади.


Ви часто говорили про початок нового етапу в стосунках з державою. Як йдуть справи з місцевою владою в Кривому Розі і в Дніпропетровській області?

Дуже конструктивні стосунки склалися з мером Кривого Рогу Юрієм Вілкулом: ми постійно знаходимося в діалозі, обговорюємо поточні проблеми діяльності підприємства і міста у тому числі, тому що підприємство знаходиться в межах міста. 8 годин – це наші співробітники, 16 годин – мешканці міста. Як найбільше містоутворююче підприємство і найбільший працедавець в Кривому Розі, ми усвідомлюємо свою відповідальність за вирішення соціальних проблем цього міста. В минулому році ми перерахували до місцевого бюджету понад 400 млн. грн. податків. Окрім відрахувань, передбачених законодавчо, ми щороку додатково перераховуємо до міського бюджету 15 млн. грн. на вирішення конкретних соціальних проблем Кривого Рогу.


ВАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» наразі залишається одним з небагатьох підприємств в Україні і єдиним в Кривому Розі, що будує та безкоштовно передає житло для робітників. Що буде з житловим будівництвом в 2011 році?

Ми продовжуємо житлове будівництво згідно з нашими зобов'язаннями. 57 квартир ми зобов'язані побудувати на додаток до нашого плану, оскільки в 2009 році криза трохи затримала нашу програму будівництва. До того ж, раніше (у 2007-2009 рр.), ми зіткнулися з ускладненою процедурою виділення земельних ділянок для будівництва житла. Якщо пам'ятаєте, наприкінці 2007 року Кабінетом міністрів України було прийнято положення про виділення земельних ділянок через аукціони, які повинні проводитися органами місцевого самоврядування. Пізніше Президент наклав вето на цю постанову. Тому підприємство опинилося в ситуації, в якій не мало можливості придбати ділянки для будівництва житла в рамках нашої житлової програми. Для того, щоб все ж таки виконати свої інвестзобов'язання, ми вимушені були шукати компромісні варіанти. Профспілки пішли на різку конфронтацію з цього питання. Щоб досягти розуміння та як жест доброї волі з боку інвестора, ми вирішили, що добудуємо ще 57 квартир, передамо їх в чергу, як компенсацію за затримку.


Які цілі будуть найголовнішими в 2011 році?

Необхідно зайнятися операційною ефективністю та підвищенням рентабельності комбінату. В цьому я бачу свої головні завдання як Гендиректор, і цього від нас вимагає ринок. В 2011 році залишається актуальним подальше вдосконалення організаційної структури, а також трансформація бізнес-процесів, щоб вони були зрозумілими, простими та швидкими.


Які інвестиційні проекти будуть найважливішими?

Найголовніше для нас в цьому році – виконати всі інвестиційні зобов'язання згідно з Договором купівлі-продажу підприємства. Ми готові йти далі і робити більше, але пріоритет №1 – це закрити інвестиційні зобов'язання. Це стосується, в першу чергу, будівництва аглофабрики. В цьому році корпорація АrcelorMittal повинна визначитися, за якою технологією будуватиметься аглофабрика, і в які терміни вона буде збудована. Найважливіше – вибрати технологію, під яку буде збудована фабрика. Договором не визначено, яка саме має бути технологія, тому це залишається на наш розсуд. Зараз ми розглядаємо різні варіанти технології, після чого розпочнемо збір проектної документації.
14-17 березня ми в черговий раз пройшли перевірку виконання інвестзобов'язань Фондом Держмайна України. Це була вже 21-а за рахунком перевірка. Акт перевірки підтвердив виконання нами всіх узятих на себе зобов'язань. Результати перевірки дають нам право стверджувати, що найбільший іноземний інвестор в Україні неухильно виконує всі вимоги Договору купівлі-продажу.

2008  -  2009  -  2010  -  2011  -  2012  -  2013  -  2014  -  2015  -  2016  -  2017  -  2018  -  2019  -  2020  -  2021

При повному або частковому відтворенні інформації - посилання на https://ukraine.arcelormittal.com є обов'язковою умовою (для інтернет-ресурсів гіперпосилання).